Bułki na piwie z ziarnami

Tym razem dla odmiany bułki na piwie z ziarnami znalezione u Doroty. Zrobiłam je w trzech wersjach: z makiem, sezamem i czarnuszką. Bułeczki są ciężkie, zwarte w środku, smakują zupełnie inaczej niż kupne pieczywo. Ładnie się rumienią i pięknie wyrastają. Na pewno będę wracać do tego przepisu.
piwne1 Bułki na piwie z ziarnami
Składniki 
(ok. 15-20 niewielkich bułeczek)
750 g mąki pszennej chlebowej
250 ml jasnego piwa (temp. pokojowa)
100 ml letniej wody
25 g drożdży
50 g roztopionego masła
1 łyżeczka cukru
ziarna do posypania bułek (mak, sezam, siemię lniane itd.) 
piwne1 Bułki na piwie z ziarnami
Drożdże zasypujemy cukrem, 2 łyżkami mąki i zalewamy wodą. Odstawiamy na ok 15 minut, żeby zaczęły “pracować”. Następnie do rozczynu wlewamy piwo, masło i zasypujemy wszystko mieszanką mąki z solą. Wyrabiamy ciasto do momentu, gdy stanie się elastyczne.
Ciasto przykryte ściereczką ostawiamy do podwojenia objętości. Zazwyczaj trwa to ok godziny. Następnie chwilkę wyrabiamy ciasto i formujemy niewielkie bułeczki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub matą silikonową. Uformowane bułeczki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do napuszenia na ok 30 min. Gdy wyrosną można posmarować je roztrzepanym jajkiem z mlekiem i posypać ulubionymi ziarnami.
Bułki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200’C około 20-25 minut aż bułeczki się zarumienią. Bułki na piwie z ziarnami studzimy na kuchennej kratce.
Następnego dnia świetnie smakują odgrzane w piekarniku.
piwne1 Bułki na piwie z ziarnami

Przepis na Thermomix

Drożdże, cukier, 2 łyżki mąki i wodę wkładamy do Thermomixa i podgrzewamy 2min/37’C/obr 1. Następnie dokładamy pozostałe składniki i wyrabiamy 1min/interwał. Dalej postępujemy zgodnie z powyższym przepisem. Ciasto przykryte ściereczką ostawiamy do podwojenia objętości. Zazwyczaj trwa to ok godziny. Następnie chwilkę wyrabiamy ciasto i formujemy niewielkie bułeczki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub matą silikonową. Uformowane bułeczki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do napuszenia na ok 30 min. Gdy wyrosną można posmarować je roztrzepanym jajkiem z mlekiem i posypać ulubionymi ziarnami. Bułki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200’C około 20-25 minut aż bułeczki się zarumienią. Bułki na piwie z ziarnami studzimy na kuchennej kratce. Następnego dnia świetnie smakują odgrzane w piekarniku.

Smacznego!

piwne1 Bułki na piwie z ziarnami

(Visited 275 times, 1 visits today)


1 thought on “Bułki na piwie z ziarnami”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *