Roti czosnkowo-bazyliowe

Roti to klasyczne placuszki z kuchni indyjskiej. Zarówno z wyglądu, jak i smaku bardzo przypominają mi naszą macę. W odróżnieniu od niej usmażyłam je na suchej patelni a nie piekłam na blasze kuchni węglowej. Takie placuszki można jeść same lub podawać z masłem, czy curry. Podstawowy przepis zaczerpnęłam z książki “Podróże z Thermomixem”. 
Tym razem zrobiłam aromatyczne placki z dodatkiem oleju Kujawskiego z czosnkiem i bazylią. Pachną i smakują rewelacyjnie. Przepis ten bierze udział w zabawie kulinarnej “Kujawski ze Smakiem” pod patronatem serwisu ZPierwszegoTloczenia.pl, którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent linii Kujawski ze Smakiem. 

 

kujawski Roti czosnkowo-bazyliowe
Składniki 
500 g mąki pszennej 
240 g wody 
60 g oleju Kujawskiego z czosnkiem i bazylią 
1/2 łyżeczki soli 
kujawski Roti czosnkowo-bazyliowe
Mąkę przesiewamy przez sito, dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Formujemy kulę, przekładamy ją do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut. 
Następnie ciasto dzielimy na 16 części i formujemy z nich kulki. Każdą z nich wałkujemy na stolnicy oprószonej mąką na cienki placek o średnicy ok. 15 cm. Im cieniej rozwałkowane, tym smaczniejsze. 
Placki smażymy na suchej i mocno rozgrzanej patelni z nieprzywierającą powłoką. Za pomocą płaskiej łyżki cedzakowej wyrównujemy powstające podczas smażenia pęcherze. Podajemy na gorąco z dodatkiem masła lub curry. Jeżeli smażymy większą ilość placków, warto zawijać je w ściereczkę, żeby nie ostygły i nie stwardniały. 

Smacznego!  

kujawski Roti czosnkowo-bazyliowe

kujawski Roti czosnkowo-bazyliowe

(Visited 355 times, 1 visits today)


0 thoughts on “Roti czosnkowo-bazyliowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *