Chrzan tarty

Są takie potrawy i dodatki, bez których trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dla mnie takim dodatkiem jest właśnie chrzan. Na jego bazie przygotowujemy sosy do jajek, zupy, ćwikłę, zaostrzamy nim kiełbasę. Chrzan także musi znaleźć się w naszym wielkanocnym koszyczku.
 

Warto włożyć trochę wysiłku i zrobić tarty chrzan samemu. Na jesieni przerobiłam 6 kg świeżo ukopanego chrzanu. Wyszedł bardzo ostry, aromatyczny i biały. Świetnie przechował się przez zimą, dlatego z powodzeniem mogę Wam polecić ten przepis, znalazłam go kiedyś w zbiorze przepisów na Thermomix.

chrzantarty2 Chrzan tarty
Składniki
400 g chrzanu pokrojonego na kawałki
1 woreczek kostek lodu (lub 1 szklanka lodowatej wody)
sok z 1 cytryny
55 g cukru

10 g soli

chrzantarty2 Chrzan tarty

Chrzan obieramy ze skórki i na przynajmniej pół godziny wkładamy go do miski z zimną wodą. Następnie kroimy chrzan na kawałki, dorzucamy kostki lodu (lub wlewamy zimną wodę, jeżeli nasza maszyna nie radzi sobie z kruszeniem lodu), cukier, sól i wlewamy sok z cytryny. Całość miksujemy aż do uzyskania gładkiej masy chrzanowej. Jeżeli masa będzie za gęsta, możemy dolać do 150 g wody.
Dzięki lodowi/zimnej wodzie chrzan uwalnia mniej olejków eterycznych i nie powoduje pieczenia oczu, można go spokojnie przełożyć do słoiczków.

Jeżeli przygotowujemy większą ilość chrzanu i chcemy go przechowywać, to do każdego słoiczka na górę chrzanu wlewamy 1 łyżkę oleju, mocno zakręcamy i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu słoiczka, chrzan trzymamy w lodówce.

Przepis na Thermomix
Wszystkie składniki zmiksować przy pomocy kopystki 1min/obr.6-9. Jeżeli masa będzie za gęsta dodać do 150 g wody mineralnej i dalej miksować do uzyskania odpowiedniej masy chrzanowej.

 

chrzantarty2 Chrzan tarty chrzantarty2 Chrzan tarty chrzantarty2 Chrzan tarty

chrzantarty2 Chrzan tarty

(Visited 475 times, 14 visits today)


13 thoughts on “Chrzan tarty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *