Chipsy z jarmużu

Wiele z nas ma taki nawyk, że gdy wieczorem zasiadamy na kanapie i włączamy ulubiony serial czy film pod ręką muszą się znaleźć jakieś przekąski. Najczęściej sięgamy po to, co jest najbardziej dostępne: chipsy, paluszki czy czekoladki, które jedzone na noc nie dość, że są kaloryczne, to jeszcze ciężkostrawne. Warto zadbać o alternatywne zdrowe przekąski i zawczasu je przygotować. Możemy postawić koło siebie warzywa pokrojone w słupki np. marchewki czy paprykę, orzechy bez soli, suszone owoce lub przygotować domowe chipsy z jarmużu.
Jarmuż to warzywo z rodziny kapustowatych. Na surowo w smaku przypomina mi połączenie kapusty i szpinaku. Jest bardzo zdrowy. Zawiera wiele przeciwutleniaczy oraz jest bogatym źródłem witaminy C i K. Jego spożywanie zaleca się także przy niedoborach żelaza.
W Polsce to wciąż mało popularne warzywo, jednak z roku na rok coraz bardziej podbija nasze podniebienia. Póki co trzeba się go mocno naszukać, gdyż w sklepach sprzedawany jest rzadko. Najłatwiej znaleźć go na różnych biobazarach. Jarmuż można także uprawiać samemu, nie jest wymagający i co ważne dobrze znosi nasz klimat, więc możemy się nim cieszyć nawet zimą.
Jeżeli jeszcze nie próbowaliście jarmużu to gorąco Was do tego zachęcam. Może nie będzie to miłość od pierwszego wejrzenia, ale na pewno ciekawe doświadczenie.

Dziś zapraszam Was na zdrowszą wersję chipsów. Do ich przygotowania potrzebujecie jedynie jarmużu, oliwy, soli i piekarnika. Najsmaczniejsze chipsy z jarmużu są jeszcze ciepłe, gdy wystygną wyraźniejszy staje się ich kapuściany posmak.
chipsy-z-jamu%C5%BCu1 Chipsy z jarmużu
Składniki
bukiet liści jarmużu
2 łyżki oliwy z oliwek
sól gruboziarnista
chipsy-z-jamu%C5%BCu1 Chipsy z jarmużu
Odrywamy łodygi i wycinamy grube żyłki na liściach. Liście, które będziemy piekli muszą być całkowicie suche. Następnie liście rwiemy na kawałki i obtaczamy w oliwie. Rozkładamy je na blasze do pieczenia i posypujemy solą. 
Chipsy pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160-170’C przez ok. 15 minut, do lekkiego zbrązowienia liści. Jeżeli liście ściemnieją zbyt mocno, chipsy nabiorą goryczki. Listki delikatnie zsuwamy do miski, bardzo mocno się kruszą. Podajemy na gorąco zamiast chipsów ziemniaczanych.

Smacznego!

chipsy-z-jamu%C5%BCu1 Chipsy z jarmużu

chipsy-z-jamu%C5%BCu1 Chipsy z jarmużu

(Visited 264 times, 1 visits today)


0 thoughts on “Chipsy z jarmużu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *