Śledzie czerwone w oleju

Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez ryb. Tradycyjnie na wigilijnym stole goszczą karpie i śledzie. Warto przygotować je na kilka sposobów. Od kilku lat powodzeniem w naszym domu cieszą się śledzie czerwone w oleju, które poza niewątpliwymi walorami smakowymi pięknie ożywiają stół i cieszą oko.

Inne przepisy na śledzie:
Sałatka śledziowa z jabłkiem i porem 
– Śledzie w oleju 
– Śledzie w śmietanie

%C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju
Składniki
4 płaty śledzi czerwonych w zalewie
(warszawskich)
1 duża cebula
szczypior z dymki
1 łyżeczka musztardy
świeżo mielony pieprz
sok z 1/2 cytryny

olej

%C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Szczypior drobno siekamy. Śledzie płuczemy przez kilka minut pod bieżącą zimną wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Jeżeli wolimy mniej słone, możemy moczyć je przez 2 godziny w misce z wodą, następnie opłukać i osuszyć.
Umyte filety układamy srebrną stroną do góry i posypujemy je świeżo mielonym pieprzem, smarujemy cienką warstwą musztardy i delikatnie skrapiamy cytryną i olejem. Tak doprawione śledzie kroimy na paski o grubości ok. 2 cm.

Na dno słoja wrzucamy nieco pokrojonej cebuli i szczypioru, następnie układamy warstwę pokrojonych filetów ze śledzi, układamy kolejną warstwę cebuli, szczypioru i śledzi aż wypełnimy cały słoik. Na koniec wlewamy do słoika olej, tak, aby przykrył ostatnią warstwę cebuli, wkrapiamy pozostały sok z cytryny, zakręcamy i lekko potrząsamy.

%C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju
Śledzie są od razu gotowe do jedzenia. Przechowujemy je w lodówce, maksymalnie przez okres 7-8 dni.
Śledzie podajemy z chlebem lub gotowanymi ziemniakami.

Smacznego!

 

%C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju %C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju %C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju

%C5%9Bledzie-czerwone Śledzie czerwone w oleju

(Visited 688 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *