Ćwikła z chrzanem

Przepisów na ćwikłę jest tyle, ile gospodyń. Niektórzy dodają do niej cukier, inni ocet, kminek czy wino. Ja jestem zwolenniczką prostoty i jak ćwikła to najchętniej w postaci buraków z samym chrzanem i tylko lekko doprawione solą, pieprzem i cytryną. Ćwikła z chrzanem to wspaniały dodatek do wszelkich mięs, wędlin czy jajek. To także obowiązkowa pozycja na tradycyjnym wielkanocnym stole.
%25C4%2587wik%25C5%2582a Ćwikła z chrzanem
Składniki
1/2 kg buraków
3-4 czubate łyżki ostrego chrzan ze słoiczka
(zależnie od preferencji i mocy chrzanu)
lub 2 korzenie świeżego chrzanu
1 łyżka soku z cytryny
1/2 łyżeczki cukru
(opcjonalnie)
sól i pieprz do smaku
%25C4%2587wik%25C5%2582a Ćwikła z chrzanem
Buraki gotujemy ok. 1-1,5 godziny do miękkości i studzimy. Następnie obieramy je ze skórki i ścieramy na drobnych oczkach tarki.

Następnie dodajemy chrzan. Jeżeli używamy chrzanu ze słoiczka, to od razu mieszamy go z burakami i sokiem z cytryny i doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz ewentualnie cukrem.

Jeżeli korzystamy ze świeżego chrzanu- namaczamy go wcześniej przez 2 godziny w misce z zimną wodą. Następnie obieramy go i ścieramy na drobnych oczkach tarki i skrapiamy sokiem z cytryny. Dokładamy go do buraków, doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz ewentualnie cukrem.

Gotową ćwikłę przekładamy do słoiczka, szczelnie zakręcamy i przechowujemy w lodówce.

Przepis na Thermomix

Do naczynia miksującego wlewamy 700 g wody. Do koszyczka odważamy 1/2 kg obranych ze skórki i pokrojonych na kawałki buraków. Gotujemy je 30min/Varoma/obr.2. Wyjmujemy koszyczek i studzimy buraki. Jeżeli korzystamy ze świeżego chrzanu- namaczamy go wcześniej przez 2 godziny w misce z zimną wodą. Następnie obieramy go i miksujemy 40s/obr.6-9. Jeżeli używamy chrzanu ze słoika, to od razu mieszamy go w naczyniu miksującym z wystudzonymi burakami i sokiem z cytryny. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz ewentualnie cukrem i miksujemy 45s/obr.6-8.

Smacznego!

%25C4%2587wik%25C5%2582a Ćwikła z chrzanem

(Visited 1 549 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *