Domowy kajmak waniliowy

Wprawdzie do Wielkanocy jeszcze cały miesiąc, ale ja już powoli ruszam z testowanie różnych świątecznych przepisów. Obowiązkową pozycją na moim wielkanocnym stole są mazurki z kajmakiem. Przeważnie kupuję kilka puszek skondensowanego mleka i z niego robię domowy kajmak, bo to jeden z najprostszych sposobów na jego przygotowanie.
W tym roku pokusiłam się o zrobienie prawdziwego domowego kajmaku z przepisu Pawła Maleckiego z książki “Kuchnia polska – słodkie”. Kajmak ten przygotowuje się z mleka, cukru, śmietanki i masła. Domowy kajmak waniliowy jest pyszny, smakuje zupełnie jak krówki i ma piękny aromat wanilii.
kajmak%2Bwaniliowy Domowy kajmak waniliowy
Składniki
600 g cukru
100 ml mleka 3,2%
200 ml śmietanki 30%
nasionka z 1 laski wanilii
100 g miękkiego masła
kajmak%2Bwaniliowy Domowy kajmak waniliowy
Cukier z mlekiem, śmietanką i nasionami z laski wanilii gotujemy w rondlu z grubym dnem do momentu, aż nabierze lekko karmelowego koloru. Trzeba bardzo uważać, żeby nie przypalić kajmaku i często go mieszać.
Na samym końcu dodajemy miękkie masło, doprowadzamy do zagotowania i gotujemy jeszcze przez chwilę. Przekładany do miseczki lub słoika i odstawiamy do wystudzenia. Masa dość mocno stężeje.
Smacznego!

kajmak%2Bwaniliowy Domowy kajmak waniliowy

(Visited 347 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *