Sok z aronii

Aronia już zawsze będzie mi się kojarzyć z wakacjami u babci. Gdy byłam we wczesnej podstawówce u sąsiada babci rósł cały szpaler aronii. Zawsze zapraszał mnie, żebym wraz z jego wnuczką zbierała owoce aronii. Miałyśmy może 8 czy 9 lat, gdy wpadłyśmy na wspaniały pomysł, żeby sprzedać nazbierane przez nas owoce. Namówiłyśmy rodziców i pozwolili nam stanąć na targu w Żyrardowie i sprzedawać aronię. Niestety nie poszło nam najlepiej, aronia nie była wtedy zbyt popularna. Ludzie podchodzili do nas i dziwili się, że sprzedajemy czarną jarzębinę i że przecież tego się nie je. Nie wiem czy udało nam się sprzedać choć kilogram, ale mimo wszystko mam sentyment. Wczoraj byłam w trzech warzywniakach i w każdym z nich można było kupić aronię, więc chyba Polacy już się z nią oswoili.
Aronię najlepiej byłoby zbierać po pierwszych przymrozkach, bo dzięki przemrożeniu łagodnieje i nieco traci ze swojej goryczki. Lepiej jednak tak długo nie czekać, bo owoce aronii są przysmakiem wielu ptaków i najczęściej objadają krzaki jeszcze w sierpniu. Możemy sobie pomóc zamrażając owoce na co najmniej dobę i przerabiać je po rozmrożeniu.

Ja w tym roku zebrałam około 10 kg aronii i przerobiłam na dwa rodzaje soków, dżem oraz nastawiłam nalewkę. W najbliższych dniach podzielę się z Wami moimi przepisami, a dziś zapraszam na niezbyt słodki sok z aronii. Wspaniale smakuje jako dodatek do gorącej herbaty lub z wodą.

Przydatny wpis:
Jak przygotować słoiki i pasteryzować przetwory?

sok%2Bz%2Baronii Sok z aronii
Składniki
1 kg aronii
400 g cukru
800 ml wody
sok%2Bz%2Baronii Sok z aronii

Do dużego garnka wkładamy owoce, zasypujemy je cukrem, lekko rozgniatamy i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 30 minut. Następnie owoce przecedzamy przez sito, a klarowny i gorący sok przelewamy do wyparzonych butelek i szczelnie zakręcamy. Warto go także zapasteryzować. Warto go także zapasteryzować, wystarczy mu 15 minut

sok%2Bz%2Baronii Sok z aronii
Przepis na Thermomix
Do naczynia miksującego wlewamy wodę, zakładamy koszyczek i wsypujemy do niego około 1/3 owoców i zasypujemy je 1/3 cukru. Zamykamy naczynie i na pokrywie ustawiamy Varomę. Na dolny poziom Varomy wsypujemy resztę aronii i cukru, zakładamy przykrywkę i gotujemy 30min/Varoma/obr.1. W połowie gotowania mieszamy owoce na Varomie, żeby cały cukier się rozpuścił.
Odcedzamy owoce, a klarowny i gorący sok przelewamy do wyparzonych butelek i szczelnie zamykamy. Warto go także zapasteryzować, wystarczy mu 15 minut.
Smacznego!

sok%2Bz%2Baronii Sok z aronii

(Visited 7 805 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *