Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie

Jakie mazurki goszczą na Waszych świątecznych stołach? Na moim muszą być dwa: klasyczny mazurek kajmakowy na kruchym spodzie oraz mazurek cytrynowy z beząOsobiście nie przepadam za dekorowaniem mazurków, może dlatego, że nie wychodzi mi to najlepiej, ale uważam, że takie delikatne esy floresy także wyglądają ładnie.
mazurek-kajmakowy-708x1024 Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie
Składniki
(forma 30×25 lub 1 duże jajo)
Ciasto
300 g mąki
(200 g pszennej i 100 g krupczatki)
50 g cukru pudru
180 g masła
2 żółtka
szczypta soli
Nadzienie
1/2 puszki kajmaku 
50 g gorzkiej czekolady
mazurek-kajmakowy-708x1024 Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie
Najpierw ucieramy żółtka z masłem i cukrem, następnie dodajemy mąkę i szczyptę soli i zagniatamy ciasto. Jeżeli pieczemy mazurka w formie, wykładamy blaszkę papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkowujemy pomiędzy dwoma warstwami papieru do pieczenia i przekładamy je do blaszki. Nakłuwamy ciasto widelcem i chowamy do lodówki lub do zamrażarki na 15-30 minut.
Jeżeli chcemy upiec mazurka w kształcie jajka, wykładamy papierem blachę z piekarnika, wyjmujemy na nią ciasto, przykrywamy drugą warstwą papieru i rozwałkowujemy na równej grubości placek. Następnie za pomocą noża lub radełka wycinamy z niego kształt jajka. Pozostałe ciasto ponownie rozwałkowujemy na stolnicy podsypanej mąką i za pomocą małej wykrawaczki do ciastek wycinamy ciasteczka i wyklejamy nimi brzeg jajka. Nakłuwamy ciasto widelcem i chowamy ją do lodówki na 30 minut.
Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180’C i pieczemy na opcji góra-dół przez około 15-20 minut do zarumienienia. Wyjmujemy i zostawiamy do wystudzenia.
W rondlu z grubym dnem lekko podgrzewamy kajmak. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę i dodajemy ją do 1/3 kajmaku. Dokładanie mieszamy ze sobą. Upieczony spód mazurka smarujemy najpierw naturalnym kajmakiem, następnie kajmak czekoladowy przekładamy do woreczka strunowego, odcinamy rożek i wyciskamy kajmak na mazurka. Patyczkiem do szaszłyków rozmazujemy czekoladowy kajmak, tworząc fantazyjne esy floresy.
mazurek-kajmakowy-708x1024 Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie
Przepis na Thermomix

Do naczynia miksującego wkładamy żółtka, masło, cukier puder oraz mąkę i mieszamy 30s/obr.4. Zgarniamy ciasto w kulę. Jeżeli pieczemy mazurka w formie, wykładamy blaszkę papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkowujemy pomiędzy dwoma warstwami papieru do pieczenia i przekładamy je do blaszki. Nakłuwamy ciasto widelcem i chowamy do lodówki lub do zamrażarki na 15-30 minut. Jeżeli chcemy upiec mazurka w kształcie jajka, wykładamy papierem blachę z piekarnika, wyjmujemy na nią ciasto, przykrywamy drugą warstwą papieru i rozwałkowujemy na równej grubości placek. Następnie za pomocą noża lub radełka wycinamy z niego kształt jajka. Pozostałe ciasto ponownie rozwałkowujemy na stolnicy podsypanej mąką i za pomocą małej wykrawaczki do ciastek wycinamy ciasteczka i wyklejamy nimi brzeg jajka. Nakłuwamy ciasto widelcem i chowamy ją do lodówki na 30 minut. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180’C i pieczemy na opcji góra-dół przez około 15-20 minut do zarumienienia. Wyjmujemy i zostawiamy do wystudzenia. W rondlu z grubym dnem lekko podgrzewamy kajmak. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę i dodajemy ją do 1/3 kajmaku. Dokładanie mieszamy ze sobą. Upieczony spód mazurka smarujemy najpierw naturalnym kajmakiem, następnie kajmak czekoladowy przekładamy do woreczka strunowego, odcinamy rożek i wyciskamy kajmak na mazurka. Patyczkiem do szaszłyków rozmazujemy czekoladowy kajmak, tworząc fantazyjne esy floresy.

Smacznego!

mazurek-kajmakowy-708x1024 Mazurek kajmakowy na kruchym spodzie

(Visited 4 797 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *