Napój z młodej pokrzywy

Od kilku już lat wypatruję wiosną młodych pokrzyw. O tej porze roku jej listki są młode i delikatne i mają mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Pokrzywę zbieramy przed kwitnieniem, ścinając same jej wierzchołki z 2-3 listkami. Liście pokrzyw możemy przyrządzać podobnie jak szpinak, użyć do koktajli, soków, czy zrobić z nich napar. Ja tym razem wykorzystałam świeżą pokrzywę w napoju. Bez obaw, tak przygotowany napój z młodej pokrzywy jest smaczny i w żaden sposób nie piecze. Dodałam do niego banana, żeby w naturalny sposób go osłodzić oraz cytrynę, żeby zwiększyć wchłanialność żelaza.

Inny pomysł na pokrzywę:

 

 

Na co pomaga pokrzywa?

  • Anemia – Gdy byłam w pierwszej ciąży przez krótki czas miałam zaniżony poziom żelaza i hemoglobiny, nie na tyle, żeby martwić się anemią, ale temat naturalnych metod poprawy morfologii mocno mnie zainteresował i szukałam informacji. Okazuje się, że pokrzywa jest bogatym źródłem dobrze przyswajanego żelaza. Osoby, które zmagają się z anemią powinny włączyć pokrzywę do swojej codziennej diety. Można np. pić herbatkę z pokrzywy, efekty jej picia widoczne są naprawdę szybko, a przy tym pokrzywa jest tania i łatwo dostępna.
  • Włosy i paznokcie – dzięki dużej zawartości minerałów wzmacnia łamliwe paznokcie, poprawia kondycję włosów i przeciwdziała ich wypadaniu i łagodzi łupież.
  • Układ moczowy – działa moczopędnie i pomaga pozbyć się kamieni nerkowych i mocznika.
  • Układ pokarmowy – wzmaga apetyt, poprawia pracę wątroby, trzustki i żołądka, obniża poziom cukru we krwi.
  • Skóra– łagodzi trądzik i zmiany ropne.
  • Oczyszcza organizm z toksyn
  • Przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie.
  • Obniża poziom cukru we krwi.
  • Wzmacnia odporność organizmu.
napój-z-młodej-pokrzywy-684x1024 Napój z młodej pokrzywy
Składniki
1/2 l zimnej wody
100 g listków pokrzywy
(około 2 dużych garści)
1/2 banana
1 cytryna obrana ze skórki
ew. 1 łyżka miodu lub syropu klonowego
napój-z-młodej-pokrzywy-684x1024 Napój z młodej pokrzywy

Obrywamy same listki pokrzywy i dokładnie myjemy je pod zimną wodą.

Do blendera kielichowego wkładamy wszystkie składniki na napój i miksujemy około minuty do całkowitego rozdrobnienia składników. Podajemy od razu.

napój-z-młodej-pokrzywy-684x1024 Napój z młodej pokrzywy

Przepis na Thermomix

Obrywamy same listki pokrzywy i dokładnie myjemy je pod zimną wodą. Do naczynia miksującego wkładamy listki pokrzywy, banana, pokrojoną na kawałki cytrynę i miksujemy 15s/obr.10. Dolewamy wodę i ponownie miksujemy 10s/obr.10/. Jeżeli mamy taką potrzebę, dodajemy miód i ponownie miksujemy 10s./obr.10. Podajemy od razu.

 

Smacznego!

napój-z-młodej-pokrzywy-684x1024 Napój z młodej pokrzywy

(Visited 6 132 times, 1 visits today)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *