Jak wybrać buty do przedszkola?
Rodzina, w której dziecko idzie do przedszkola staje przed szeregiem wyzwań i wyborów. Trzeba zdecydować o wielu rzeczach, m.in. o wyprawce przedszkolaka. W głowie kłębi się mnóstwo pytań: jak wybrać buty do przedszkola? Jaką pościel, pidżamę, czy artykuły higieniczne?
Pójście dziecka do przedszkola to milowy krok nie tylko w jego życiu, ale także w życiu całej rodziny. Wiem co mówię, bo przeżywaliśmy to rok temu, kiedy Łucja dostała się do przedszkola. To był zarówno radosny, jak i bardzo trudny moment. W mojej głowie kłębiło się tysiące myśli i towarzyszyło temu mnóstwo emocji: radość, że będę miała nieco więcej czasu dla siebie, a moje dziecko będzie miało szansę rozwoju i wspaniałej zabawy w grupie rówieśników oraz obawy: jak sobie poradzi bez moich opiekuńczych skrzydeł, czy nie będzie płakać, czy Panie w przedszkolu na pewno będą dla niej miłe? Moje obawy potęgowało to, że Łucja miała być najmłodsza w swojej grupie, bo jest z samego końca roku, urodziła się w Boże Narodzenie. Całe szczęście, że gdy szła we wrześniu do przedszkola była już odpieluchowana i bardzo komunikatywna. Mówiła pełnymi zdaniami i jasno komunikowała swoje potrzeby, a ja mogłam dość dokładnie dowiedzieć się jak jej minął dzień. Oczywiście nie obeszło się bez początkowego płaczu, ale adaptacja przebiegła nam całkiem sprawnie.
W tym roku temat przedszkola nie spędza mi już snu z powiek. Znamy przedszkole, dzieci, personel, a także bez żadnego problemu kompletujemy wyprawkę, bo wszystko przetestowałyśmy już rok wcześniej. Pamiętam za to, że najtrudniejszym wyborem dla mnie, był wybór butów do przedszkola.
Jak wybrać buty do przedszkola? Na co zwrócić uwagę?
- Łatwość zakładania – to bardzo ważne, żeby buty łatwo się zakładały, bo dzieci w przedszkolu samodzielnie je zakładają i zdejmują. Najwygodniejsze są buty na rzepy lub gumkę. Poćwiczmy z dzieckiem w domu zakładanie i zdejmowanie butów. Żeby dziecku nie mylił się but prawy z lewym, możemy w środku nalepić naklejkę (po pół w każdym bucie), tak, aby składała się ona w całość, gdy dziecko poprawnie ustawi buty przed stopami.
- Elastyczna podeszwa – podeszwa buta powinna z łatwością zginać się w połowie długości, żeby but pracował razem ze stopą i nie krępował jej ruchów. To bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu i kształtowania odpowiedniej postawy.
- Naturalne materiały – but powinien być z naturalnego i oddychającego materiału np. skóry, zamszu czy bawełny. W przedszkolu dzieci spędzają od 5 do nawet 8-10 godzin i warto zadbać, żeby ich stopy nie pociły się, bo wtedy łatwo o obtarcia i grzybicę. Ponadto małym dzieciom zdarza się brać buty do buzi, więc warto unikać chemii, która mogłaby się przedostać do organizmu.
- Odpowiedni kształt – buty przedszkolaka powinny mieć szerokie noski, żeby nie ściskać i nie deformować paluszków.
- Dobrze dobrany rozmiar – nie kupujemy butów na wyrost, ani na styk. Palce powinny mieć swobodę ruchu od 5mm do maksymalnie 10 mm.
- Antypoślizgowa podeszwa – dzieci są bardzo żywiołowe, cały czas są w ruchu, biegają, są narażone na popchnięcia, więc warto zadbać o buty, które będą dobrze trzymały się podłoża i nie będą się ślizgały.
- Waga – buty dla dziecka powinny być lekkie, żeby niepotrzebnie nie obciążać stopy.
- Atrakcyjny wygląd – ten punkt znalazł się na samym końcu, bo to nie jest najważniejsza sprawa w wyborze butów, ale jeżeli buty będą się podobały naszym dzieciom, to o wiele chętniej będę ją zakładały. Dla mnie jest to też istotne, bo jako mama dziewczynki, często zakładam jej do przedszkola sukienki, dobieram pasujące rajstopy i nie chcę, żeby efekt psuły brzydkie i niepasujące do niczego kapcie.
Czy już wiecie jakie wybrać buty do przedszkola? Buty powinny być przede wszystkim wygodne, dobrej jakości i dopasowane do stopy naszego dziecka. Ja w tym roku wybrałam dla Łucji Danielki. Są to buty rehabilitacyjno-profilaktyczne wykonane ręcznie z polskich materiałów. Obuwie profilaktycznie nie brzmi zachęcająco, bo kojarzy się z PRL-owskimi brzydkimi butami, ale Danielki są naprawdę ładne. Zaskoczył mnie ich nowoczesny wygląd i szeroki wybór kolorów. Łucja zażyczyła sobie w tym roku buty w swoim ulubionym fioletowym kolorze i muszę przyznać, że miałyśmy problem, żeby wybrać konkretny wzór z kilku fioletowych par.
Testowaliśmy Danielki w różnych warunkach i ukształtowaniach terenu: na działce na trawie, w mieście na chodniku, na placu zabaw i w domu. Sprawdziły się świetnie. Dobrze trzymają się nogi, są lekkie, oddychające i nie ograniczają ruchów dziecka, a przy tym dobrze wyglądają w różnych stylizacjach. Jestem z nich bardzo zadowolona, a Łucja chętnie i bez żadnych trudności samodzielnie je zakłada. Danielki możecie kupić m.in. w salonach Bartka oraz na stronie www.ministore.pl.
A Wy jakie wybraliście buty dla swojego przedszkolaka?
—————————————————————————————
Tekst powstał przy współpracy z marką www.danielki.pl.
Daniele czy Danielki to idealny wybór zarówno do domu jak i do przedszkola. W sklepie http://www.wesolebuciki.pl największy wybór kolorów w atrakcyjnych cenach tych kapciuszków:)