Jak wybrać buty do przedszkola?

Rodzina, w której dziecko idzie do przedszkola staje przed szeregiem wyzwań i wyborów. Trzeba zdecydować o wielu rzeczach, m.in. o wyprawce przedszkolaka. W głowie kłębi się mnóstwo pytań: jak wybrać buty do przedszkola? Jaką pościel, pidżamę, czy artykuły higieniczne?

danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

Pójście dziecka do przedszkola to milowy krok nie tylko w jego życiu, ale także w życiu całej rodziny. Wiem co mówię, bo przeżywaliśmy to rok temu, kiedy Łucja dostała się do przedszkola. To był zarówno radosny, jak i bardzo trudny moment. W mojej głowie kłębiło się tysiące myśli i towarzyszyło temu mnóstwo emocji: radość, że będę miała nieco więcej czasu dla siebie, a moje dziecko będzie miało szansę rozwoju i wspaniałej zabawy w grupie rówieśników oraz obawy: jak sobie poradzi bez moich opiekuńczych skrzydeł, czy nie będzie płakać, czy Panie w przedszkolu na pewno będą dla niej miłe? Moje obawy potęgowało to, że Łucja miała być najmłodsza w swojej grupie, bo jest z samego końca roku, urodziła się w Boże Narodzenie. Całe szczęście, że gdy szła we wrześniu do przedszkola była już odpieluchowana i bardzo komunikatywna. Mówiła pełnymi zdaniami i jasno komunikowała swoje potrzeby, a ja mogłam dość dokładnie dowiedzieć się jak jej minął dzień. Oczywiście nie obeszło się bez początkowego płaczu, ale adaptacja przebiegła nam całkiem sprawnie.

W tym roku temat przedszkola nie spędza mi już snu z powiek. Znamy przedszkole, dzieci, personel, a także bez żadnego problemu kompletujemy wyprawkę, bo wszystko przetestowałyśmy już rok wcześniej. Pamiętam za to, że najtrudniejszym wyborem dla mnie, był wybór butów do przedszkola.

danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

Jak wybrać buty do przedszkola? Na co zwrócić uwagę?

  • Łatwość zakładania – to bardzo ważne, żeby buty łatwo się zakładały, bo dzieci w przedszkolu samodzielnie je zakładają i zdejmują. Najwygodniejsze są buty na rzepy lub gumkę. Poćwiczmy z dzieckiem  w domu zakładanie i zdejmowanie butów. Żeby dziecku nie mylił się but prawy z lewym, możemy w środku nalepić naklejkę (po pół w każdym bucie), tak, aby składała się ona w całość, gdy dziecko poprawnie ustawi buty przed stopami.
  • Elastyczna podeszwapodeszwa buta powinna z łatwością zginać się w połowie długości, żeby but pracował razem ze stopą i nie krępował jej ruchów. To bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu i kształtowania odpowiedniej postawy.
  • Naturalne materiałybut powinien być z naturalnego i oddychającego materiału np. skóry, zamszu czy bawełny. W przedszkolu dzieci spędzają od 5 do nawet 8-10 godzin i warto zadbać, żeby ich stopy nie pociły się, bo wtedy łatwo o obtarcia i grzybicę. Ponadto małym dzieciom zdarza się brać buty do buzi, więc warto unikać chemii, która mogłaby się przedostać do organizmu.
  • Odpowiedni kształt – buty przedszkolaka powinny mieć szerokie noski, żeby nie ściskać i nie deformować paluszków.
  • Dobrze dobrany rozmiar – nie kupujemy butów na wyrost, ani na styk. Palce powinny mieć swobodę ruchu od 5mm do maksymalnie 10 mm.
  • Antypoślizgowa podeszwa – dzieci są bardzo żywiołowe, cały czas są w ruchu, biegają, są narażone na popchnięcia, więc warto zadbać o buty, które będą dobrze trzymały się podłoża i nie będą się ślizgały.
  • Waga – buty dla dziecka powinny być lekkie, żeby niepotrzebnie nie obciążać stopy.
  • Atrakcyjny wygląd – ten punkt znalazł się na samym końcu, bo to nie jest najważniejsza sprawa w wyborze butów, ale jeżeli buty będą się podobały naszym dzieciom, to o wiele chętniej będę ją zakładały. Dla mnie jest to też istotne, bo jako mama dziewczynki, często zakładam jej do przedszkola sukienki, dobieram pasujące rajstopy i nie chcę, żeby efekt psuły brzydkie i niepasujące do niczego kapcie.
danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

Czy już wiecie jakie wybrać buty do przedszkola? Buty powinny być przede wszystkim wygodne, dobrej jakości i dopasowane do stopy naszego dziecka. Ja w tym roku wybrałam dla Łucji Danielki. Są to buty rehabilitacyjno-profilaktyczne wykonane ręcznie z polskich materiałów. Obuwie profilaktycznie nie brzmi zachęcająco, bo kojarzy się z PRL-owskimi brzydkimi butami, ale Danielki są naprawdę ładne. Zaskoczył mnie ich nowoczesny wygląd i szeroki wybór kolorów. Łucja zażyczyła sobie w tym roku buty w swoim ulubionym fioletowym kolorze i muszę przyznać, że miałyśmy problem, żeby wybrać konkretny wzór z kilku fioletowych par.

danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

Testowaliśmy Danielki w różnych warunkach i ukształtowaniach terenu: na działce na trawie, w mieście na chodniku, na placu zabaw i w domu. Sprawdziły się świetnie. Dobrze trzymają się nogi, są lekkie, oddychające i nie ograniczają ruchów dziecka, a przy tym dobrze wyglądają w różnych stylizacjach. Jestem z nich bardzo zadowolona, a Łucja chętnie i bez żadnych trudności samodzielnie je zakłada. Danielki możecie kupić m.in. w salonach Bartka oraz na stronie www.ministore.pl.

danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

A Wy jakie wybraliście buty dla swojego przedszkolaka?

—————————————————————————————

Tekst powstał przy współpracy z marką www.danielki.pl.

danielki-buty-do-przedszkola-683x1024 Jak wybrać buty do przedszkola?

(Visited 396 times, 1 visits today)


1 thought on “Jak wybrać buty do przedszkola?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *